TJ Architekti

vizualizace exteriéru: Jan Martínek
lokalita: Brno - Královo pole
projekt: 10/2018

Záměrem rekonstrukce je vybudování menšího bytového domu s komfortními dvoupokojovými byty, určenými k pronájmu.

Uliční fasáda si zachovává svoji původní kompozici a tvarosloví. Střecha s pálenou krytinou bude doplněna o dva symetrické vikýře, prosvětlující byty v podkroví. Okna navrhujeme vyměnit za dřevěná, s původním členěním a také osazení historizujících dveřních křídel, korespondujících s původním architektonickým návrhem.

Dvorní fasáda naopak projde značnou změnou, stále však s respektem k architektuře objektu a jeho okolí. Hmota domu bude rozšířena dvěma přístavbami, jejichž plochá střecha bude sloužit jako terasy bytů ve vyšších podlažích. Přístavby, předsunuté před původní fasádu směrem do zahrady, jsou změkčeny zaoblením rohů. Střecha bude doplněna dvěma výraznými vikýři.

Materiálové řešení domu respektuje jeho okolí a původní formu – jemně béžové omítky, bílé rámy oken, pálená střešní krytina. Na každém podlaží, včetně podkroví, vzniknou dva byty o dispozici 2+kk. Byty jsou orientovány obývacím pokojem do zahrady. Přízemní byty mají výhodu přímého přístupu z terasy do zahrady.

Prvorepubliková tvář domu je otisknuta i v zařízení interiéru – ve společných prostorách domu se dodnes zachovaly původní historické dlažby s geometrickými motivy, litinové zábradlí s tvarovaným dřevěným madlem, terazzo schodiště. V interiérech bytů je dřevěná parketová podlaha. Návrh počítá s očištěním, zachováním a renovací těchto prvků a jejich citlivým doplněním.

Autorkou obrazů použitých ve vizualizacích interiérů je Veronika Hudcová.