TJ Architekti

Socha k poctě Jana Skácela

autor sochy: René Vlasák
architekt: Tomáš Jurák, Lukáš Svoboda
spoluautor:: Zuzana Šarmanová, Pavel Bláha, Adam Michna, Veronika Kavková
adresa: Brno, Park Špilberk
soutěž: 04/2015

Figurální socha věnovaná básníku Janu Skácelovi by měla mít formu, která zachycuje jedinečnou a nezaměnitelnou podobu této výjimečné osobnosti. Na základě fotografií, které básníka zpodobňují, jsme si uvědomili, že jeho nejcharakterističtějším rysem je profil tváře s výrazným obočím. Výrazově jsme se tedy chtěli pohybovat v oblasti, kde je fyzická podoba básníka nejčitelnější.

Socha není stavěna na piedestal, ale její široká podstava je v rovině okolního terénu, čímž je vyjádřen charakter a citlivost jeho osoby blízké obyčejnému životu. Orientace portrétu směrem k výhledu na město i vinohrad pod terasou, naznačuje básníkův blízký vztah k Brnu a jižní Moravě. Měřítko sochy vychází především z prostoru, kde bude umístěna, ale vyjadřuje také sílu Skácelova odkazu. Jediný materiál určený pro realizaci sochy je kámen - božanovský pískovec - čistý, pevný a trvanlivý. Skromný nápis se jménem básníka je zpracován jako vryp do materiálu.

Socha bude složena ze tří těžených kamenných bloků s přiznanou spárou a na místě modelována do požadovaného profilu. Pískovcová podkladní deska bude uložena v rovině okolní mlatové plochy na masivním betonovém základu, opatřeném drenáží a hydroizolací.