TJ Architekti

Rozhledna na Velké Deštné

autor: Tomáš Jurák, Lukáš Svoboda
spoluautor: Václav Kočí, Jan Martinek, Adam Michna, Andrea Chroustová, Vít Gerhard, Veronika Kavková, Zuzana Šarmanová
investor: Obec Deštné v Orlických horách
adresa: Vrchol Velké Deštné (1115 m. n. m.)
projekt: 2015
realizace: 2018-2019
náklady: 3,5 mil. CZK

KONCEPT Inspiraci pro návrh rozhledny jsme nalezli právě v charakteristických přírodních podmínkách, panujících na vrcholu Velké Deštné. Jak samotný název hory napovídá, zásadním klimatickým jevem, který se zde uplatňuje, je déšť. Druhým zásadním jevem, který neodmyslitelně patří k místním podmínkám, je vítr.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ Architektonickým záměrem je zhmotnění deště v jeho různých podobách.

Proudy deště byly transformovány do tenkých tyčových prvků konstrukce rozhledny. Různé směry dešťových přívalů hnaných větrem se propisují do směrů prvků, které se kříží na jednotlivých stěnách rozhledny.

Vzdušnost, transparentnost, otevřenost či průhlednost stěnových konstrukcí nechává do interiéru věže vstoupit všechny živly a projevy počasí, díky čemuž se ani při výstupu na vyhlídkovou plošinu nepřeruší kontakt s okolní přírodou.

Na vrcholu rozhledny materiální působení věže co nejvíce ustupuje a nechává působit pouze atmosféru výhledů. Návštěvník zde může plně prožít pocit volnosti a svobody, možná i euforie po výstupu. Plošina je zcela otevřená, bez jakýchkoliv překážek, které by narušily výjimečný panoramatický výhled. Tato otevřenost umožňuje vychutnat si volnost krajiny a v širokých souvislostech vnímat její přirozenou krásu.