TJ Architekti

Lávka přes Labe v Hradci Králové

autor: Tomáš Jurák, Lukáš Svoboda
spoluautor: Jan Martinek, Pavel Bláha, Adam Michna
soutěž: 03/2014
náklady: 40 mil. CZK

Koncept Koncept vychází z jednoduchého motivu bílé stuhy volně ložené přes řeku Labe. Ta se v ladných křivkách vzpíná mezi náplavkami nad vodní hladinou a při pravém břehu se stáčí nazpět nad řeku. Tento levitující konec stuhy vytváří nad vodou umělé nábřeží - molo.

Bílá je výrazem čistoty a pořádku, symbolizuje počátek bytí. Tato barva je slavnostně radostná a povzbudivá. Bílá je měsíčním světlem, mlékem, perlami, ale zároveň prachem, nicotou a kostmi. Bílá stuha představuje silnou víru v nutnost míru. Zosobňuje světlo samo a symbolizuje bohatství, které není z tohoto světa.

Ve městě „pod Bílou věží“ význam bílé lávky přesahuje prostý ideově hmotový návrh a podporuje tak ideologií bílé pravdy a odpovědnosti. Bílá lávka doplňuje symbol Hradce Králové - Bílou věž, o horizontálního souputníka. Jsou v přímém kontaktu a z mnoha pohledů ze Smetanova nábřeží, či Labského mostu, vytvářejí navzájem se doplňující dvojici - s důsledně kontrastním a nezaměnitelným výrazem.

Z klidné nábřežní dlaně bílé lávky si návštěvník užívá dlouhé chvíle plné pohledů na říční hladinu a v ní se zrcadlící panorama Hradce Králové se siluetou Bílé věže. Nově vzniklou atmosféru prostředí a požitků z nových pohledů si chodci mohou vychutnat také na lavičkách umístěných v zábradlí na vrcholu mostu.