TJ Architekti

Interiér prodejny Sklizeno Praha Vodičkova

autor: Tomáš Jurák, Zuzana Juráková
investor: Sklizeno
užitná plocha: 246 m2
adresa: Vodičkova 709/33, Praha 1
projekt: 03/2013
realizace: 08/2013
fotografie: Jan Martinek, archiv Sklizeno

Návrh interiéru farmářské prodejny Sklizeno, moderní interiér s návazností na historický mobiliář bývalé lékárny na lukrativní adrese v Praze ve Vodičkově ulici.

Interiér prodejny Sklizeno se nachází na ulici Vodičkova, Praha 1. Umístěn je v lukrativní lokalitě centra hlavního města v blízkosti Václavského náměstí. Prodejní prostor zaujímá plochu 246 m2. Jedná se o značně členitý podélný prostor kolmo orientovaný na ulici. Jeho velkou výhodou je průhled od vstupních dveří přes všechny prostory až do závěrečné místnosti.

Záměrem bylo sjednotit členitý prostor jasně danými koridory pro nakupující a vytvořit tak přehlednou a vzdušnou prodejnu. Toho bylo dosaženo rozmístěním regálů a chladících pultů a zachování průhledu od vstupní části přes jednotlivé prodejní plochy až do závěrečné místnosti. V té je umístěna vinotéka, a díky příjemnému nasvětlení se stává lákadlem pro návštěvníky již během průchodu prodejnou.

Materiálově jsou navrhované regály a pulty pojednány z OSB desek, které se svým surovým vzhledem odkazují na sortiment prodejny. Jedná se o potraviny od sedláků, farmářů, pěstitelů a výrobců převážně z regionu. Vinotéka je vyrobena z masivního dřeva. Surovost OSB materiálu je doplněna barevnými stěnami, firemní grafikou a černobílými fotografiemi s farmářskou tematikou.

Jako regálový systém v přední části slouží právě historický mobiliář. Zde se nabízejí především drobné a suché potraviny, aby nedocházelo k poškození mobiliáře. V ostatních prostorách prodejny jsou použity systémové kovové regály obložené OSB deskovým materiálem.

Místo navigačního systému byly použity firemní piktogramy vyjadřující vždy daný druh potraviny či nápoje. Ty jsou umístěny nad příslušnými regály či chladícími pulty a usnadňují tak orientaci návštěvníků. Za vinotékou, v návaznosti na zadní zásobovací vstup, vznikl nezbytný malý skladový prostor. Veškeré zázemí pro personál je řešeno v suterénnu.